fbpx

Amazon’un Yeni Otonom Aracı: Zoox

Zoox, şu anda merkezi Foster City, California, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve San Francisco Körfez Bölgesi’nde çok sayıda operasyon ofisi bulunan bir Amerikan otonom araç şirketidir. 2020 yılında Amazon bu şirketi satın aldı ve kendi vizyonunu genişletti.
Zoox robo-taksi pazarında yer alacak tamamen otonom bir araç tasarlıyor.

Zoox, otomobil tarzı bir otonom araç ortaya çıkardı. Zoox’un robotaksisi görünüş itibariyle Toyota’nın CES 2018’de tanıttığı e-Palette aracına, Continental’in CUbE isimli otonom aracına, Robomart’a ve KFC’nin 5G teknoloji sürücüsüz yemek araçlarına benziyor.


Amazon’un Bu Girişimi Ulaşım Sektöründe Bir Atılım

Otonom araç dört yolcu kapasiteli. Normal düzenden farklı olarak koltuklar birbirlerine bakacak şekilde konumlandırılmış. Dört teker üzerinden yönlendirme sunan araç iki yönlü sürüş becerisinin yanı sıra dar alanlarda da manevra yapabiliyor. Bu sayede geri gitmeye gerek kalmadan yön değiştirebiliyor veya keskin dönüşleri ekstra manevra olmadan gerçekleştirebiliyor. Zoox kendini diğer araçlardan ayırmak için çift taraflı sürüş üzerinde çok çalıştı.

Yeni Nesil Güvenlik Önlemleri

Zoox güvenlikte aracını yeni nesil teknoloji ile donatıyor. Diğer araçlarda olmayan 100’den fazla güvenlik yeniliği bulunuyor. Üzerinde yer alan kameralar ve LIDAR sensörler ile birlikte aracın etrafında geniş bir görüş alanı sağlanıyor. Aracın dört köşesinin tamamında 270 derecelik bir alan bu şekilde gözlemlenebiliyor ve bu sayede kör noktalar ortadan kaldırılıyor. Zoox, sensör takımının aracın 150 metreye kadar olan nesneleri görmesine imkan tanıdığını söylüyor. Bu sayede yolda olan bisikletli sürücüler, yayalar ve diğer araçlar sürekli takip edilebiliyor.

Farklı Sektörlerde Yeni Soluk

Amazon Zoox şirketini aldığında, e-ticaret devinin sonunda sürücüsüz teslimat araçları filoları ile dağıtım yapmayı planladığını düşündüler. Ancak Zoox şirketinin CEO’su Aicha Evans, verdiği röportajda, şu anda bunu yapmayı planlamadıklarını ancak aracı paket taşıyıcı olarak kullanma fikrinin güzel bir düşünce olduğunu belirtti. Zoox’un aracı San Francisco ve Las Vegas gibi şehirlerde uygulama tabanlı bir araç çağırma hizmeti ile kullamayı planladıklarını söyledi.